Kısaca Tarihi

Malta köşkü, Yıldız Parkı içinde, Yıldız Sarayı`nı parktan ayıran duvarın doğu yönünde yer alır. Bu köşk Sultan Abdülaziz Dönemi`nde Çırağan Sarayı`nın arka bahçesinde yapılan iki tane seyir ve istirahat köşkünden biridir. Malta isminin nereden geldiği tam bilinmemekle beraber, fethedilen veya fethe teşebbüs edilen yerlerin isimlerinin saray içinde mekanlara isim olarak verme geleneğinden geldiği tahmin edilmektedir. Diğer bir rivayete göre ise ismin, Abdulhamit Han bu köşkü Malta dan getirttiği taşlarla yaptırılmasından geldiği söylenmektedir. Sultan Abdülhamid bu köşkü sonradan Yıldız Sarayı`na bağlatmış, saray halkı ise koru geçişlerinde dinlenme ve ziyaret yeri olarak bu köşkü kullanmıştır.

 Yıldız Sarayı`nın diğer köşkleri gibi Malta Köşkü de önemli tarihi olaylara sahne olmuştur. Ali Suavi`nin 1878`de V. Murat`ı tahta çıkarmak üzere tertiplediği Çırağan Baskını amacına ulaşamayınca, Abdülhamit, Sultan Murat`ı güvenlik gerekçesiyle bu köşkte gözetim altına almıştır. Mithat Paşa`nın yargılanması köşkün arkasındaki düzlükte kurulan çadırda yapılmıştır.

   Malta Köşkü. Abdülhamit` in hal ve sürgün edilmesini takiben 40 yılı aşkın süre boş kalmıştır. 1941 yılında Yıldız Sarayı`nı ayıran büyük ara duvarın deniz tarafına düşen kısmında kalan geniş koruluğa, Yıldız Parkı adı verilmiştir. Aynı sene içinde Park, Maliye Bakanlığı`nca İstanbul Belediyesi`ne devredilmiştir ve içerinde Beltur‘un işlettiği bir restoran bulunmaktadır. 

Nasıl Gidilir ?

Eğer İstanbul Anadolu yakasında olup bu tarih kokan köşke gitmek istiyorsanız Üsküdar’dan Beşiktaş vapuruna binip Beşiktaş iskelesinde inmelisiniz. Avrupa yakasındaysanız Beşiktaş sahile gelmeniz yeterli. Daha sonra Çırağan Caddesi’nde Ortaköy’e doğru doğru yürümeye başlayın. Bu yolda etrafınıza göz gezdirmeyi unutmayın çünkü çevrenizdeki tarihi yapıları yakından incelemek isteyebilirsiniz. Caddenin devamında Çırağan Sarayı ile Yıldız Parkını bağlayan muazzam kemeri geçtikten biraz sonra, solunuzda Yıldız Parkı’nın girişini göreceksiniz. Girişten bakınca tam karşınızdaki yolu yukarı doğru takip edin. Taş kaldırımlarda yürürken yeşilliklerin arasında içinizin huzurla dolacağına eminim. Şayet yorulursanız yolun biraz ilerisinde ördekli göletin üzerinde asma köprü yanında dinlenmenizi öneririm. Su şıkırtısı, kuş cıvıltıları, sevimli kediler sizi gülümsetebilir. Enerjinizi topladıktan sonra yokuşun sonunda ayrımdan sağa doğru devam edin. Çevrenize bakmaya devam edin çünkü rengarenk kuşlar ve sincaplar görebilirsiniz. Bir süre sonra yolunuzun sağ tarafında Malta Köşkü tabelası görecesiniz. Birkaç adım ilerleyin ve ağaçların arasından köşkün ne kadar zarif durduğuna bakın. Manzara eşliğinde bir fincan kahve içmeyi unutmayın 🙂

  Bu tarzda gezi yerlerini ve tarihlerini öğrenmek için sitemizi takipte kalın. 

  Kısa video için alttaki instagram butonuna tıklayabilirsiniz, iyi seyirler.

Kaynak:

www.ibb.gov.tr sitesinden yazar Mücahit Çam tarafından 26 Nisan 2021 tarihinde alınmıştır.

www.tarihiyerler.net sitesinden yazar Mücahit Çam tarafından 28 Nisan 2021 tarihinde alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir